Early Voting & Primary Dates

Early Voting: Feb. 14-25, 2022

Primary Election Date: March 1, 2022

Early Voting Locations

Lufkin

Pitser Garrison Convention Center
601 N 2nd Street
Lufkin, TX 75901

DateTime
Monday, 2/14/228am – 5pm
Tuesday, 2/15/227am – 7pm
Wed-Fri, 2/16-18/228am – 5pm
Saturday, 2/19/227am – 7pm
Sunday, 2/20/229am – 3pm
Monday, 2/21/22CLOSED
Tues-Fri, 2/22-25/227am – 7pm

Diboll

Diboll City Hall
400 Kenley Street
Diboll, Tx 75941

DateTime
Monday, 2/14/228am – 5pm
Tuesday, 2/15/227am – 7pm
Wed-Fri, 2/16-20/228am – 5pm
Monday, 2/21/22CLOSED
Tues-Fri, 2/22-23/228am – 5pm
Thurs, 2/24/227am – 7pm
Fri, 2/25/228am -5pm

Huntington

Huntington Civic Center
802 N. Main
Huntington, TX 75949

DateTime
Monday, 2/14/228am – 5pm
Tuesday, 2/15/227am – 7pm
Wed-Fri, 2/16-20/228am – 5pm
Monday, 2/21/22CLOSED
Tues-Fri, 2/22-23/228am – 5pm
Thurs, 2/24/227am – 7pm
Fri, 2/25/228am -5pm

Zavalla

Zavalla 1st Baptist Church
1034 E. Main Street
Zavalla, TX 75980

DateTime
Monday, 2/14/228am – 5pm
Tuesday, 2/15/227am – 7pm
Wed-Fri, 2/16-20/228am – 5pm
Sun-Mon, 2/20-21/22CLOSED
Tues-Fri, 2/22-23/228am – 5pm
Thurs, 2/24/227am – 7pm
Fri, 2/25/228am -5pm

2022 Republican Primary Candidates

U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 17PETE SESSIONS
JASON “STORMCHASER” NELSON
PAULETTE CARSON
ROB ROSENBERGER
GOVERNORRICK PERRY
DON HUFFINES
PAUL BELEW
GREG ABBOTT
DANNY HARRISON
ALLEN B. WEST
CHAD PRATHER
KANDY KAYE HORN
LIEUTENANT GOVERNORZACH VANCE
DANIEL MILLER
AARON SORRELLS
TRAYCE BRADFORD
DAN PATRICK
TODD M. BULLIS
ATTORNEY GENERALLOUIE GOHMERT
GEORGE P. BUSH
KEN PAXTON
EVA GUZMAN
COMPTROLLER OF PUBLIC ACCOUNTSMARK V. GOLOBY
GLENN HEGAR
COMMISSIONER OF THE GENERAL LAND OFFICEWESTON MARTINEZ
RUFUS LOPEZ
DON W. MINTON
JON SPIERS
TIM WESTLEY
BEN ARMENTA
VICTOR AVILA
DAWN BUCKINGHAM
COMMISSIONER OF AGRICULTUREJAMES WHITE
CAREY A. COUNSIL
SID MILLER
RAILROAD COMMISSIONERWAYNE CHRISTIAN
SARAH STOGNER
DAWAYNE TIPTON
MARVIN “SARGE” SUMMERS
TOM SLOCUM JR
JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 3DEBRA LEHRMANN
JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 5REBECA HUDDLE
JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 9DAVID J. SCHENCK
EVAN YOUNG
JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEALS PLACE 2MARY LOU KEEL
JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEALS PLACE 5SCOTT WALKER
CLINT MORGAN
JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEALS PLACE 6JESSE F. MCCLURE, III
MEMBER, STATE BOARD OF EDUCATION, DISTRICT 9KEVEN M. ELLIS
STATE SENATOR, DISTRICT 3ROBERT NICHOLS
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 9TRENT ASHBY
JUSTICE, 12TH COURT OF APPEALS DISTRICT, PLACE 2BRIAN HOYLE
DISTRICT JUDGE, 159TH JUDICIAL DISTRICTAL CHARANZA
TODD KASSAW
DISTRICT JUDGE, 217TH JUDICIAL DISTRICTROBERT “BOB” INSELMANN
COUNTY JUDGEKEITH N. WRIGHT
DON LYMBERY
COUNTY COURT AT LAW NO. 1JOE LEE REGISTER
COUNTY COURT AT LAW NO. 2JIMMY A. CASSELS
DISTRICT CLERKREBA ELLISON SQUYRES
COUNTY CLERKAMY FINCHER
COUNTY TREASURERJILL BREWER
COUNTY COMMISSIONER PRECINCT 1KENT WALKER
JASON WESLEY
MATT JORDAN
COUNTY COMMISSIONER PRECINCT 2JOHN VAUGHN
COUNTY COMMISSIONER PRECINCT 4BLAKE THORNTON
KENNETH JEFFREY
MELVIN LINTON JR
JUSTICE OF THE PEACE PRECINCT 1BILLY S. BALL
ROBERT KYLE MARSHALL
JUSTICE OF THE PEACE PRECINCT 2DONNIE G. PUCKETT
JUSTICE OF THE PEACE PRECINCT 3PAT GRIMES GRUBBS
JUSTICE OF THE PEACE PRECINCT 4RODNEY CHESHIRE